Požární detektory v novostavbě? Povinnost? ANO

Pro novostavby rodinných domu došlo v oblasti požární prevence v posledních letech k výrazným změnám. Aktuální vyhláška č. 268/2011 Sb. § 15 odstavec 5 a § 17a, o technických podmínkách požární ochrany staveb mj. vyžaduje instalaci zařízení autonomní detekce a požární signalizace („hlásič požáru“).

U rodinného domu s více byty, musí být tímto zařízením vybaven každý byt. 

Jedná-li se o byt s podlahovou plochou větší než 150m2, mezonetový nebo vícepodlažní byt, musí být v jiné vhodné části bytu umístěno další zařízení autonomní detekce a signalizace.

Vyhláškou požadované požární hlásiče lze s výhodou začlenit do systémů EZS.

Výhody tohoto řešení jsou:

  1. Centralizované napájení ze systému EZS, kdy odpadá potřeba výměny baterií v samotném hlásiči.
  2. Poplach z požárního hlásiče je přenášen komunikátorem (GSM popř. pevná linka ) na Vámi zvolená tel. čísla popř. na pult centralizované ochrany (PCO) čehož autonomní hlásič není schopen.